41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa jest wspólnie organizowana przez Polskę oraz UNESCO.

Organizatorem 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa z ramienia polskiego rządu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przygotowuje spotkanie we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz władzami miasta Kraków i Polskim Komitetem do spraw UNESCO. W imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizatorem wykonawczym i koordynatorem Sesji jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

W przypadku pytań dotyczących organizacji 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa prosimy o mail: [email protected] 


Organizatorzy:

mkidn_01_cmyk_1               Znak podstawowy logotyp A _PL             ang niebieski

NID-logotyp        Logo Krakow_H_rgb     

 

Przy wsparciu:


   



Partnerzy:

Europa Nostra   Europa Nostra

Europa Nostra to europejska federacja stowarzyszeń, która została założona w 1963 roku w Paryżu. Powstała, aby propagować i chronić dziedzictwo kulturowe. Europa Nostra jest dziś uznawana za najbardziej rozpoznawalną organizację zajmującą się dziedzictwem w Europie. Posiada członków w ponad 40 krajach.

 
Europa Nostra   EXPO 2022 Łódź Polska
EXPO 2022 Łódź Polska będzie dotyczyć miasta i jego relacji z mieszkańcami; odpowie na pytania dotyczące zadań i wyzwań, z którymi w dzisiejszych czasach zmagają się wszystkie kraje na świecie, a także rozpocznie międzynarodową debatę na temat odnowy miejskich aglomeracji. Zaprezentuje także szereg przetestowanych już rozwiązań i dobrych praktyk w zakresie rewitalizacji.

EXPO 2022 Łódź Polska będzie jednym z największych wydarzeń 2022 roku na świecie. Pragniemy, aby ta wystawa była istotna zarówno dla nas, jak i dla Ciebie. Dołącz do wspólnego tworzenia EXPO 2022 Łódź Polska.
 
Kopalnia Bochnia   Kopalnia Bochnia
Wydobycie soli w okolicach Bochni to historia sięgająca 3,5 tyś lat p.n.e. Sól pozyskiwano przez odparowanie soli z solanki. Studnie solankowe stały się zalążkiem wydobycia soli metodami górniczymi. Początki bocheńskiej kopalni jako zakładu wydobywczego sięgają roku 1248. Dziś kopalnia jest nowoczesnym centrum łączącym tradycję z nowoczesnością. Od lat 90 tych XX w. prowadzona jest działalność turystyczna oraz organizowane są różne zawody sportowe. Bocheńska kopalnia soli została wpisana na Listę światowego dziedzictwa w 2013 r. 
 
Wieliczka   Kopalnia Wieliczka
Kopalnia Soli „Wieliczka” to liczące dziś ponad 700 lat, najstarsze polskie przedsiębiorstwo i jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej na ziemiach polskich, rocznie odwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata. To także zabytek klasy światowej, wpisany jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa w 1978 roku.
 
MCK   Małopolska Organizacja Turystyczna
Małopolska Organizacja Turystyczna jest stowarzyszeniem, które dąży do integracji sektora publicznego z sektorem prywatnym działającym w dziedzinie turystyki. Jego celem jest kreowanie i promowanie atrakcyjnego wizerunku Krakowa i Małopolski na krajowych i zagranicznych rynkach turystycznych, wspieranie rozwoju turystyki, integracja środowisk turystycznych, stwarzanie warunków do powstania i promowania produktów turystycznych w województwie małopolskim. W imieniu Samorządu Województwa Małopolskiego Małopolska Organizacja Turystyczna zarządza Szlakiem Architektury Drewnianej, na którym znajduje się osiem świątyń wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 
MCK   Międzynarodowe Centrum Kultury
MCK ma status narodowej instytucji kultury, która prowadzi działalność badawczą, edukacyjną, wydawniczą i wystawienniczą, wypełniając misję dyplomacji publicznej poprzez międzynarodowy dialog w kulturze. Punktem wyjścia do działań i rozważań MCK na temat dziedzictwa jest Europa Środkowa.
 
Ministerstwo Środowiska   Ministerstwo Środowiska
Ministerstwo Środowiska, poprzez współtworzenie polityki państwa, troszczy się o środowisko w Polsce i na świecie oraz wpływa na długofalowy, realizowany z poszanowaniem przyrody i praw człowieka rozwój kraju.
 
MHK   Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Nowoczesne Muzeum miejskie XXI wieku, które w kilkunastu oddziałach opowiada unikalną historię Krakowa z różnych perspektyw, od średniowiecza do czasów współczesnych. Wystawy stałe oraz czasowe dają możliwości interaktywnego zwiedzania, np. spacery po Nowej Hucie, lekcje muzealne m.in. w Rynku Podziemnym, Pałacu Krzysztofory i Kamienicy Hipolitów, czy oprowadzania dla osób niesłyszących i niewidzących.
 
Zapraszamy do zwiedzania oddziałów Muzeum: Pałac Krzysztofory, Stara Synagoga, Fabryka Schindlera, Apteka pod Orłem, Ulica Pomorska, Rynek Podziemny, Wieża Ratuszowa, Mury Obronne, Barbakan, Celestat, Kamienica Hipolitów, Dom Zwierzyniecki, Dzieje Nowej Huty.

 
Auschwitz   Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau zostało utworzone staraniem byłych więźniów, co formalnie potwierdziła ustawa polskiego sejmu z 1947 r. Miejsce Pamięci obejmuje obszar dwóch zachowanych części obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, w sumie 191 hektarów, z czego na Auschwitz I przypada 20 ha, a na Auschwitz II Birkenau 171 ha.


Auschwitz Birkenau, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945), wpisany na Listę światowego dziedzictwa w 1979 r.

 
POT   Poczta Polska
2 lipca 2017 r. Poczta Polska wyda kartkę z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej „41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa, Polska 2017”. W ten sposób – spełniając swoją misję – Narodowy Operator pragnie wnieść swój wkład w popularyzację idei ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Kartka stanowić będzie jednocześnie okazję do upamiętnienia wieloletniej tradycji zaangażowania Polski w działalność na rzecz Komitetu. Przedstawia ona historyczne obiekty architektury Krakowa – Rynek Główny Starego Miasta, Bazylikę Mariacką oraz Zamek Królewski na Wawelu.
 
POT   Polska Organizacja Turystyczna
Agencja rządowa wspierająca podmioty, które zajmują się turystyką. Posiada przedstawicielstwa w 14 krajach świata.
 
Wawel   Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki jest narodową instytucją kultury – muzeum o charakterze rezydencji historycznej – zlokalizowaną w centrum Krakowa. 
Zapisz
Ta strona używa cookies celem umożliwienia rejestracji uczestników wydarzenia i obsługi procesów pokrewnych. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję